Skip to content

Kokias pupeles verta įtraukti į racioną?

Ankštiniai visąlaik užėmė svarbią mitybos dalį Indijoje, Pietų Amerikoje, sąlyginai skurdžiuose regionuose, kur buvo neįperkama mėsa. Šiandien ant daugelio stalų galima matyti mėsos perteklių, bet krintantį jai potraukį. Mėsos valgymas – išskirtinai kultūrinis dalykas, o ne neišvengiamybė. Tie, kas jau ryžosi pokyčiams, atrado pupeles.

Pasaulyje suskaičiuojama dešimtys tūkstančių pupelių rūšių, nepaisant to, jų skonis panašus, skiriasi sukauptų medžiagų kiekis. Kuo ryškesnė pupelių spalva, tuo daugiau jose antioksidantų. Šiuo požiūriu raudonosios pupelės yra pranašesnės už baltas. Kita vertus, visos pupelės turi amino rūgščių ir gana didelį augalinių baltymų kiekį, todėl jų įvairovė yra pageidautina.

Didžiosios pupos (šabalbonai)

Turi daugiau baltymų nei augalinių baltymų karaliumi laikomi avinžirniai (23,1 g), mažiau angliavandenių (42,0 g) ir tik 0,6 g riebalų. Net išbrinkintos ir išvirtos išlaiko stangrią odelę. Puikiai tinka naudoti salotoms, ruošti troškiniams ar tiesiog valgyti vienas.

Raudonosios pupelės

Šių pupelių gimtinė Meksika, kur jos dažniausiai patiekiamas su kukurūzų koše ar kukurūzų traškučiais. Iš šių pupelių ruošiami aštrūs čili troškiniai bei vegetarinė jų versija Chilli Sin Carne.

Mung pupelės

Mažos žalios spalvos pupos, iš kurių Indijoje verdamas tradicinis troškinys – Mung daal. Daigintos, skoniu primena šviežius žirnelius. Kai žiemą racione ima trūkti vitaminų, geriausias laikas daiginti šias pupeles – jos namų sąlygomis sudygsta per 1,5 – 2 dienas. Daigintos pupelės turi itin daug vitaminų A ir C, riboflavino, niacino, tiamino ir tik 40 kcal/ 100 gramų.

Margosios  pupelės

Kaip ir visos pupos – per naktį turėtų būti mirkomos vandenyje. Tokiu būdu jos ne tik greičiau išverda, bet ir yra lengviau virškinamos. Gali tapti užtepėlių, karių, veganiškų burgerių ar sriubos dalimi.

Japoninė pupuolė (Azuki bean)

Jei teko ragauti japoniškų desertų, greičiausiai jie buvo pagaminti iš azuki pupelių. Japonai šias pupeles verda kartu su cukrumi, o gautą masę naudoja sausainiams, pyragaičiams ar batonėliams ruošti. Japoninėmis pupuolėmis taip pat galima gardinti įprastas salotas, sriubas.

Kada ir kaip valgyti?

Kad pupelės būtų geriau įsisavinamos, jas rekomenduojama valgyti dieną, kai virškinimo ugnis stipriausia. Jos puikiai tinka su prieskoniais: ciberžole, maltomis kalendromis, asafetida (galima rasti specializuotose ekologiško maisto krautuvėlėse), čili, kuminu ir imbieru.

 

 

 

 

Pakomentuok pirmas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.