Skip to content

Duona – išteisinti negalima nuteisti

Šiandien duona išgyvena tam tikrą krizę. Išaugęs gliuteno netoleruojančių žmonių skaičius ir pramoninkų noras greitai pasipelnyti siūlant mažai vertingą duonos produktą, ją tik gilina.

Bloga duona? 

  1. Visų pirma, pasikeitė javai, iš kurių duona yra kepama. XX a. ūkininkai masiškai ėmė auginti tokius, kokių reikalavo paklausa, t.y. turinčius itin daug glitimo.
  2. Dėl didesnio derliaus, ėmė naudoti įvairias „pagerinančias“ trąšas, paliekančias pėdsakus galutiniame produkte.
  3. Kad duonos savikaina būtų kuo mažesnė, gamybos procese iš jos pašalino viską, kas buvo vertinga: sėlenas ir aliejus. Maža to, į ją pridėjo įvairių konservantų, cukrų ir dažiklių.
  4. Reta duona bėra kepama rankomis, įsivyravo masinė gamyba.

Tai, kas liko iš duonos, neturėtų būti laikoma žmogaus mitybos pagrindu. Šiek tiek geriau galima vertinti becukrę ir bemielę pilno grūdo duoną, kuri yra svarbus vitamino E ir polifenolių šaltinis, tačiau ir ją reikėtų vartoti saikingai.

Duona ir fizinis aktyvumas

Dažniau apdorotus grūdų produktus gali rinktis fiziškai aktyvūs žmonės. Jei aktyvumas žemas – riekele pilno grūdo duonos pasilepinkite tik retkarčiais. Ši formulė galioja visų tipų duonai: plokščiąjai, baltai, juodai, įvairiausiems duoniukams, lazdelėms ar džiūvėsiams.

Naminiai duoniukai

Kuo pakeisti duoną?

Visai atsisakyti grūdų nereikia, kaip minėjau, jie yra svarbūs vitaminų ir polifenolių šaltiniai. Tačiau, nereikėtų apsiriboti vien duona. Pilnavertei mitybai reikalinga įvairovė. Vietoje duonos dažniau rinkitės bolivinę balandą, grikius, soras, miežius, avižas, speltos grūdus, burnotį, kukurūzus, ruduosius ryžius ar kitas kruopas. Įvairovė tokia didelė, kad kasdien galima rinktis vis kitas.

Grūdų visai nebūtina valgyti tik kaip košes – rinkitės lęšių makaronus, džiovinkite ar kepkite žalių grikių duoneles ar blynus, pilno grūdo speltos miltų duoniukus, bolivinės balandos apkepus ir panašiai.

Grikių duona, agurkų ir avokadų salotos

Gliukozė

Laikantis dietos svarbu stebėti gliukozės kiekį, todėl jei trokštate krakmolingo maisto, verčiau pakeiskite virškinamus angliavandenius į fermentuojamus. Tai iš esmės reikštų dažnesnį grūdų ir bulvių pakeitimą ankštiniais. Pvz. vietoj kvietinių makaronų rinkitės lęšių pagrindu pagamintus makaronus ir panašiai.

Dr. Paul Clayton knygoje „Tegul jūsų maistas būna jūsų vaistas“ nurodo ir kitą metodą, kai išverdant ir atvėsinant ir iš naujo pakaitinant krakmolingą maistą, pavyzdžiui, bulves, krakmolas konvertuojamas iš virškinamo į fermentuojamą. Tokios būsenos jis daugiau nebesikonvertuoja į gliukozę kraujyje ir išvysto sveikas prebiotikų savybes.

Daugiau apie gliukozę esu rašiusi čia.

Naminiai beigeliai

Kaip derinti sudėtinius angliavandenius

Ir pabaigai – norint kuo mažiau veikti organizmo cukraus pusiausvyrą, reikėtų derinti daug skaidulų turinčius angliavandenius su baltymingais produktais:

  • Į košes įmaišyti sėklų arba riešutų;
  • Kartu su lęšiais patiekti rudųjų ryžių;
  • Pilno grūdo makaronus valgyti su pupelių troškiniu;
  • Pilno grūdo duoną tepti humusu ar nesaldintu riešutų sviestu.

 

Pakomentuok pirmas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.